Novinky a publikácie
03. 07. 2014
Country risk a ekonomické štúdie

Turecko - pred voľbami rastú obavy

Turkish economy, corporate risks under pressure in 2014
  • Vonkajší deficit by sa mal v roku 2014 znížiť, očakáva sa aj pomalší rast
  • Inflácia zostane vyššia než stanovila za cieľ turecká centrálna banka, aj vzhľadom na oslabenie líry a vysoké ceny potravín
  • Politické riziká je potrebné naďalej monitorovať
  • Globálne zhoršenie rizík, okrem externe orientovaných priemyselných odvetví.

V roku 2013 vykázala turecká ekonomika silný rast o 4%. Podporil ju hlavne rastúci domáci dopyt. Výdavky na spotrebu a investície napríklad prispeli k rastu ekonomiky krajiny 3,7 bodu, respektíve  1,1 bodu. Tempo rastu znížil len čistý vývoz, a to o 2,3 bodu, kedy zároveň spomínaný silný domáci dopyt zvýšil dovoz. Spolu s vysokými cenami potravín a silným znehodnocovaním líry koncom roka  2013 sme však boli svedkami nárastu inflácie v Turecku na 7,4%, čo bolo viac, ako za cieľ stanovila centrálna banka ( 5%).

Vzhľadom na nadchádzajúce augustové prezidentské voľby v Turecku je však Coface opatrná pri posudzovaní úverového rizika v tamojšom firemnom sektore.  Ak totiž politické napätie opäť vzrastie, ako sa to stalo v decembri 2013 a aj v januári tohto roka, investori môžu utiecť z krajiny. To by spôsobilo výkyvy na  devízových trhoch nehovoriac o negatívnom dopade na externý dlh firiem, ktorý je už beztak na rekordných úrovniach.

Okrem toho, tento rok sa očakáva spomalenie rastu v súvislosti s oslabením domáceho dopytu. A to jednak z dôvodu  vyšších úrokových sadzieb a jednak z dôvodu opatrení, ktorých cieľom je obmedzenie nadmerného rastu úverov. V súvislosti so spomalením rastu však možno očakávať nárast nezamestnanosti. Tá  bude rásť v krátkodobom a strednodobom horizonte. Silné znehodnotenie  meny v januári a februári so spomínaným nárastom nákladov na úvery vytvorilo zároveň riziká v súkromnom sektore. Firmám vzrástli  výrobné nálady a znížili sa im marže. Aj preto  Coface už v marci znížila rating Turecku na A4 s negatívnym výhľadom. 

„S ohľadom na tieto okolnosti bude úverové riziko v sektoroch, ktoré závisí hlavne od domáceho dopytu, vyššie. Externe orientované odvetvia budú naopak  vo výhodnejšej pozícii, pretože ťažia z oživenia v Európe - hlavného obchodného partnera Turecka, ale aj zo slabšej líry,“ konštatuje  Selt Iyigun, ekonóm Coface pre región Blízkeho východu a severnej Afriky.

  • Stavebníctvo: Údaje za prvý štvrťrok sú priaznivé, ale dopyt po bývaní slabne

Zníženie domáceho dopytu a zvýšenie úrokových sadzieb by sa malo negatívne odraziť na vývoji v stavebníctve. Počas prvého štvrťroka boli síce tržby z bývania silnejšie, než sa očakávalo, keď medzikvartálne klesli  len o 6 percent. Avšak podiel domov financovaných prostredníctvom hypoték klesol v rovnakom období až o 30 percent. V krátkodobom až strednodobom horizonte tak môže rast úrokových sadzieb zatlačiť na tržby. To by mohlo zároveň nepriaznivo ovplyvniť odvetvia, ktoré úzko súvisia so stavebníctvom – od  výroby cementu, kovov, ocele, až po výrobu bielej techniky a podobne.

  • Textilný a odevný priemysel ťaží zo slabej meny aj návratu európskych klientov

Znehodnocovanie líry vytvára pre textilný a odevný priemysel výhodu, pretože  výrobky sú konkurencieschopnejšie. Tieto odvetvia sa už teraz tešia z blízkosti k európskym trhom (ich hlavných odberateľov), no výhodou pre nich sú aj silné kapacity a obrovský strojový park. Prvé údaje skutočne ukazujú, že oživenie v Európe pomohlo exportu textilného a odevného priemyslu Turecka na starý kontinent. Vzhľadom na to, že Spojené štáty a Európska únia zvažujú podpísanie dohody o obchodnom a investičnom partnerstve, investovanie vo východnej Európe by mohlo byť dobrou stratégiou pre tureckých výrobcov. Umožnilo by im to totiž ďalej vyvážať do Spojených štátov bez cla. Tento rok by práve vývoz mohol kompenzovať spomalenie domáceho dopytu. Pre tieto odvetvia však zostáva rizikom hlavne volatilita menových kurzov a ceny surovín. Dané sektory by tak mali zvážiť ako kľúčové orientovať sa v strednodobom a dlhodobom horizonte na budovanie značiek, výskum a vývoj.

  • Automobilový priemysel: Pokles predaja na domácom trhu, zameranie sa na vývoz

Obmedzenia týkajúce sa spotrebiteľských úverov, zvýšenie daní a znehodnotenie líry pravdepodobne poškodia domáci predaj áut. Predaj ľahkých úžitkových vozidiel a osobných áut sa už za prvý štvrťrok od januára do apríla prepadol medziročne o 25,5 percenta.  Na druhej strane, práve oslabenie líry a oživenie na európskych trhoch by exportu áut mohlo pomôcť. Ten sa zvýšil tento rok už medziročne o 4 percentá. Aj preto by akékoľvek zmiernenie daňovej záťaže pomohlo priemyslu ťažiť zo silného potenciálu na domácom trhu a bolo by tiež dôležitým faktorom pre zlepšenie exportnej výkonnosti.

.

         Čo sa najviac podieľa na raste tureckej ekonomiky (v %) 

co_pomaha_rastu
Stiahnuť túto tlačovú správu : Turecko - pred voľbami rastú obavy (217,65 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English