Novinky a publikácie
02. 06. 2016
Country risk a ekonomické štúdie

Francúzska ekonomika hlási pred EURO 2016 zvrat. Firmám sa darí

Francúzska ekonomika hlási pred EURO 2016 zvrat.
  • Optimizmus v ekonomike naznačuje niekoľko indikátorov – za prvý kvartál vzrástla  spotreba domácností aj investície
  • Jediným čiernym bodom je klesajúci vývoz vzhľadom na spomalenie rozvíjajúcich sa ekonomík a nedostatok konkurencieschopnosti
  • Výrazné zlepšenie miery platobnej neschopnosti (tento rok sa očakáva -3,2 %), s výnimkou textilného a odevného sektora a regiónu Ile-de-France
  • Situácia sa zlepšia v polovici sektorov

Francúzsko už onedlho bude hostiť európsky šampionát vo futbale a jeho ekonomika vysiela pozitívne správy. Za prvý štvrťrok sa môže pochváliť pozitívnymi ukazovateľmi. „Ide najmä o stabilný rast ekonomiky, ktorý odštartoval už v roku 2014 (+ 0,6% v 1. štvrťroku 2016 proti 4. štvrťroku 2015) a vďaka rastúcej domácej spotrebe naberá na rýchlosti,“ konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v manažovaní kreditného rizika firiem. Spotrebiteľské výdavky domácností (+ 1,2%) dosiahli v porovnaní s rokom 2014 historické maximá a investície tiež prekonali očakávania. „Prvýkrát od roku 2012 by rovnako investície firiem mali tento rok pozitívne prispieť k rastu ekonomiky, ťažia hlavne z nových vládnych opatrení na zníženie poplatkov a z nižších cien ropy,“ dodáva Coface. Spoločnosť predpovedá tento rok krajine hospodársky rast 1,6 % a v roku 2017 okolo 1,3 %

Ekonomická aktivita ťaží z domáceho dopytu, ale narúša ju vývoz

Problémom je nateraz najmä zahraničný obchod, ktorý pribrzďuje ekonomickú aktivitu. Aj keď dovoz vzrástol v 1. štvrťroku  o 0,5%, vývoz sa znížil o -0,2 %. Dôvodom  bolo čiastočne spomalenie ekonomickej aktivity na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä očakávaná recesia v niektorých krajinách BRICS. Navyše, štrukturálne nedostatky tiež vplývajú na pokles francúzskeho podielu na celosvetovom exportnom trhu (3,5 % od roku 2011). Hoci Francúzsko aj Nemecko majú podobný počet firiem, Francúzsko má len tretinu vývozných spoločností v porovnaní s Nemeckom. Okrem toho, z každých desiatich francúzskych spoločností, ktoré exportujú po prvý raz, očakávajú len tri exportnú aktivitu aj nasledujúci rok, a len jedna očakáva, že bude vyvážať aj po troch rokoch.

Pokiaľ ide o cenovú konkurencieschopnosť, Francúzsko zaostáva za Španielskom a Talianskom. Francúzsko však zaostáva aj za Nemeckom pokiaľ ide o export produktov s vyššou pridanou hodnotou (letectvo a obrana, luxusný tovar, víno). Kým podiel v prípade Francúzska dosahuje 41 %, v prípade Nemecka 48 %. Hoci v strednodobom horizonte investície francúzskych firiem zlepšia kvalitu exportu, bude trvať niekoľko rokov, aby sa priepasť preklenula.

Platobná neschopnosť a sektorové riziká sa vracajú do normálu

„Ekonomické oživenie sa jasne odráža na znížení insolvencií a výraznom zlepšení rizikovosti sektorov,“ konštatuje Coface. Podľa predpovedí Coface by mal tento rok klesnúť počet insolvencií o 3,2 %. Už ku koncu apríla 2016 predstavoval počet insolvencií 58 846 (-4,3 %) v hodnote takmer 3,35 miliardy EUR ( pokles o -8,6%) a rovnako počet ohrozených pracovných miest klesol o 2,4%. „Povzbudivé je, že pozitívny trend sa týka podnikov všetkých veľkostí a je silný najmä medzi väčšími spoločnosťami (-21,5 %). Priemerný obrat spoločností v platobnej neschopnosti tiež dosiahol predkrízovú úroveň (591 800 eur),“ podotýka. Insolvencie sa zvýšili len v regiónoch stredného Francúzska (+ 2,9 %) a v regióne Ile-de-France (+ 3,0 %), kde je miera insolventnosti firiem najvyššia, až 21 %  z celkového počtu v krajine. „Len čiastočne sú dôvodom teroristické útoky z novembra 2015, pretože počet začal stúpať ešte pred týmto dátumom a týka sa širokej škály sektorov aj mimo turistiky, hotelov či reštaurácií,“ dodáva Coface.

Z hľadiska sektorového rizika je trend rovnako pozitívny, a to v prípade šiestich z dvanástich sektorov, ktoré analyzovali ekonómovia Coface.

  • Vďaka stabilným spotrebným výdavkom domácností je maloobchodný sektor prvým vo Francúzsku, ktoré dosiahlo známku „nízke riziko“;
  • Automobilový, farmaceutický, chemický priemysel a doprava si zlepšili hodnotenie na „stredne vysoké riziko“;
  • Stavebný sektor sa zotavuje a tiež prešiel v hodnotení z kategórie „veľmi vysoké riziko“, na „vysoké riziko“.

Napriek tomu, v jednom sektore sa riziko zhoršilo. Ide o textilný a odevný priemysel, ktorý je „vysoko rizikový“. Odevný priemysel sa podieľa na celkovej platobnej neschopnosti v sektore až  85 % (+ 6 % ku koncu apríla 2016). Dôvodom je silný nárast zahraničnej konkurencie a on-line predaja.

Cestná nákladná doprava – vyhliadky sú neisté

Hoci Coface zlepšila aj hodnotenie rizika v odvetví dopravy na „stredne vysoké riziko“, predpovede pre cestnú nákladnú dopravu sú v strednodobom horizonte neisté. „V poslednej dobe ťažila cestná nákladná doprava z nižších cien komodít a viac stabilného dopytu, ktorému pomáha aj oživenie v stavebníctve či námornej doprave,“ podotýka Coface. Tých pár veľkých spoločností v odvetví, ktoré však predstavujú takmer 80 % obchodu, využili príležitosť na posilnenie svojej pozície a zvýšili tak tlak na menších konkurentov. Menšie firmy preto mohli zvyšovať zisk len pri znižovaní nákladov na energiu prostredníctvom nižších predajných cien.

Vzhľadom na to, že sa sektor skladá predovšetkým z menších a viac zraniteľných firiem, bude tak závisieť miera insolvencií najmä od dopadov pripravovaného zákona z dielne francúzskeho ministra ekonomiky Emmanuela Macrona, a to pokiaľ ide o výšku platov a nepredvídateľný trend cien ropy.

Stiahnuť túto tlačovú správu : Francúzska ekonomika hlási pred EURO 2016 zvrat. Firmám sa darí (223,55 kB)
Nahor
  • Slovak
  • English